BIOS Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

BIOS ekran görüntüsü nasıl alınır? Birçok kişinin merak ettiği bu işlemi yapmak aslında çok basittir. Aşağıda anlatacağımız adımları takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

BIOS Nedir?

BIOS bir sistem yazılımıdır. Bilgisayarınızın çalışması için ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir donanım yazılımını değiştirmenize olanak sağlayan yardımcı bir programdır. Buradan başlatma ayarlarınızı yapabilirsiniz. Fanlarınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Donanım ayarlarını değiştirebileceğiniz gibi başka türlü ayarlarda yapabilirsiniz.

BIOS Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Öncelikle bunu yapabilmeniz için bir adet USB flash belleğe ihtiyacınız var. Aşağıdaki işlemleri yaparak BIOS ekran görüntüsü alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Gereksinimler: USB flash bellek.

  • Flash belleğinizi bilgisayarınıza takın.
  • Bu flash belleğinizi biçimlendirerek, dosya sistemini FAT 16/32 yapın. “Bilgisayarım → sürücünüzün üzerine sağ tık → Biçimlendir” yollarını izleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve “F2” veya “Del” tuşlarından bir tanesini kullanarak BIOS sistemine girin. Bilgisayarınızda BIOS erişim tuşu hangisiyse onu kullanın.
  • BIOS`a girdiğinizde, USB sürücünüzün algılandığından emin olun. Ön yükleme aygıtının önceliğini kontrol edin. USB flash belleğiniz ilk sırada değilse, ilk sıraya getirin.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra, BIOS ekran görüntüsü almak için <F12> veya <PrntScr> tuşlarından herhangi bir tanesine basın. Ekran görüntüsü .BMP dosya uzantısıyla flash belleğinize kayıt edilecektir.
Paylaşabilirsiniz
İlginizi Çekebilir  Admin Paneli Olmadan Eklenti Etkisizleştirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir