Ortam Kütüphanenizi Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Medya dosyaları genellikle herhangi bir web sitesine gerekli bir ektir. Ancak, WordPress Media Library’nizin kullanılmayan dosyalarla dolması kolaydır, bu da web sitenizi yavaşlatabilir ve medya yönetimini zorlaştırabilir.

Ancak, Medya Kitaplığınızı yönetmek zahmetli bir iş olmak zorunda değildir. Düzenli olarak temizleyerek ve resimlerinizi uygun şekilde optimize ederek, web sitenizin (ve medya içeriğinin) en iyi şekilde çalıştığından emin olabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress Media Library’nizi temizlemenin çeşitli yollarını anlatacağız. Daha sonra süreci kolaylaştıracak üç resim temizleme eklentisini sizlere tanıtacağız.

Kullanılan Depolama Miktarını Azaltın

Kullanabileceğiniz depolama alanı miktarı ana makinenize bağlı olacaktır. Web sitenize yüklenen çok fazla medya işlevselliği azaltacağından, bu sınırlamalar iyi bir nedenle yerine getirilmiştir.

Örneğin, bir web sitesine ne kadar fazla dosya yüklenirse, yüklenmesi o kadar uzun sürer. Bu, site hızını yavaşlatabilir ve ziyaretçileri uzaklaştırabilir. Aynı zamanda Kullanıcı Deneyimi (UX) ile etkileşime girebilir.

Resimleri Yeniden Boyutlandırma

Medya alanı kullanımına katkıda bulunan birçok faktör var – biri resim boyutu. HTML ile daha büyük görüntüleri küçültmek yerine, daha küçük görüntüleri Medya Kitaplığınıza yükleyerek , sunucunuzdaki kullanılabilir alanı artırırsınız. Bu, hem ön hem de arka uçlarda iyileştirilmiş saha hızına katkıda bulunacaktır.

Görüntü ölçeklendirme, kalitenizi kaybetmeden görüntülerinizi yeniden boyutlandırmanın harika bir yoludur. Kısacası, resminizi görüntülemek için minimum piksel sayısını kullanmanızı sağlar ve bu da küçültülmüş dosya boyutuyla doğrudan ilişkilidir.

PNG Yerine JPG Görüntülerini Kullanma

Medya alanı kullanımını etkileyen diğer bir faktör, kullandığınız resim dosyası türüdür. En yaygın iki tanesi JPG ve PNG’dır, ancak birincisi yer tasarrufu için en iyisidir.

JPG ve PNG resimlerini yan yana karşılaştırırken, kalitede küçük bir fark olduğunu fark edeceksiniz. Gerçek şu ki, PNG daha yüksek bir kaliteye sahip, ancak web sitesi resimlerinin çoğu için uygun değil. PNG’leri gerçekten kullanmanız gereken tek zaman şeffaf bir görüntü arka planına ihtiyacınız olduğundadır.

PNG yerine JPG kullanılıyorsa, resimleriniz doğal olarak daha küçük boyutta olacaktır. Tabii ki, gerekirse daha da sıkıştırabilir (veya ölçeklendirebilirsiniz).

İlginizi Çekebilir  WhatsApp Masaüstü Bildirimleri Etkinleştirme ve Kullanımı (Resimli Anlatım)
Yinelenen Resimleri Kaldırma

Aynı görüntünün katlarını yüklemiş olsanız da, genellikle yinelenen görüntüler WordPress’in otomatik olarak birden çok görüntü biçiminin (Küçük Resim, Orta ve Büyük gibi) oluşturulmasından kaynaklanır. Bu, web sitenizi yavaşlatırken aynı zamanda mevcut depolama alanınızı hızla doldurabilir.

Neyse ki, bu kolayca durdurabileceğiniz bir şey. Bunu yapmak için, WordPress panonuzdaki Ayarlar > Medya seçeneğine gidin :

Birden fazla görüntü boyutu oluşturulmasını önlemek için, her kutudaki değerleri 0 olarak değiştirmeniz yeterlidir . Ardından, Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın :

Herhangi bir boyut bulunmadığında, WordPress artık aynı görüntünün birden fazla boyutunu kaydedemez.

Kullanılmayan Dosyaları ve Resimleri Silmek

Depolama alanını boşaltmanın ve sitenizi en iyi durumda tutmanın en kolay yollarından biri, kullanılmayan tüm dosya ve resimlerinizi silmektir.

WordPress panosundan Medya > Kütüphane’ye gidin . Tek bir resmi silmek için tıklayın, ardından ekranın altındaki Kalıcı Olarak Sil seçeneğini seçin :

Ekranda bir açılır pencere belirecektir. Tamam’ı tıkladığınızda dosya Medya Kitaplığınızdan kaldırılır.

Ayrıca, kullanılmayan dosyaları yönetmenin daha hızlı bir yolu olan dosyaları ve görüntüleri toplu olarak silebilirsiniz. Medya Kitaplığı sayfasından, tıklayın Toplu seçin üstünde:

Silmek istediğiniz tüm dosyaları tıklayın ve Seçileni Sil’i seçin . Bir açılır pencere hemen üstünde gibi, tıklayın görüneceği ve Tamam kalıcı bu görüntüleri kaldırmak için:

Gerekli olmayan dosyaları zaman içinde ‘toplamak’ nadir değildir. Bu nedenle, bu işlemi en az her ay tekrar etmelisiniz (ne kadar sık ​​olursa o kadar iyi).

Image Cleanup Eklentsi

Image Cleanup Eklentsi ile bu işlemi kolaylaştırarak kolaylıkla gereksiz resimleri silerek sitenizi bu ağır yükten kurtaracaksınız. 


Image Cleanup Eklenti Kullanımı:

Eklenti adresine buradan ulaşarak eklentiyi bilgisayarına indirebilirsiniz yada wordpress sisteminizden eklenti ismi ile arama yaparak wordpress üzerinden kurulum yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınıza indirdiyseniz eklentiyi FTP de plugins klasörnün içine atarak wordpress eklentiler kısmından eklentiyi aktif etmeniz gerekmektedir.

Temayı indirdikten sonra WordPress admin paneli > Araçlar > Image CleanUp bölümüne giriş yaparak Index Images linkine tıklayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra eklenti sizin FTP adresinizde bulunan ve temanın kullanmadığı gereksiz resimleri tespit ederek tüm FTP de bulunan resimleri kategoriler şeklinde ayrıştıracak.

Bu işlem sonuçlandığında gereksiz (kullanılmayan) resimler yukarıdaki sekmelerden Unreferenced unused images bölümünde listelenecek. Bu bölümden gereksiz resimleri rahatlıkla silebilirsiniz. 

Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedek almayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir  WordPress ile İleri Tarihli Yazı Yayınlama
Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir