Windows 10’daki Gereksiz Dosyalar Nasıl Silinir?

Microsoft’un son yıllarda pek çok yenilikle desteklediği işletim sistemi Windows 10’da, çoğu kişinin keşfedemediği bir özellik var. Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaların kökünü kazıyan bu özellik, diğer hafıza temizleme uygulamalarından farklı olarak sisteme zarar vermeden çalışıyor.
Windows 10, bir Microsoft geleneği olan karmaşık arayüz tasarımlarıyla kullanıcıları zorladığı için pek çok özelliğin keşfedilmesi zor bir işletim sistemi. Eski Windows sürümlerinde yer alan Disk Birleştirici ya da Disk Temizleyici araçların yanı sıra, yeni bir hafıza temizleme seçeneği sunan Microsoft, bu özelliği alıp derinlerde saklamaya karar vermiş. Bize de sizin için ne işe yaradığını açıklama görevi düşüyor.

Silinen uygulamaların bıraktıkları çöp dosyalar, eski Windows sürümünden arda kalan parçalar ve internet sayesinde hafızayı şişiren gereksiz binlerce dosya, bilgisayarınızı yavaşlatıyor. Aynı zamanda yeni nesil hafıza birimi SSD’ler için tasarlanan Windows 10, HDD kullanan bilgisayarın Disk Kullanım yüzdesini yersiz bir şekilde % 90’ların üzerinde de çıkartabiliyor. İşte tüm bu sorunları aşmak Windows 10’un Storage Sense özelliği ile çok kolay. 

Bu etkili araçla bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğinizi anlatalım. 

Sol alt köşede yer alan bildirim sembolüne tıklayıp, “Tüm Ayarlar” kutucuğuna tıklayın

 

Açılan “Windows Ayarları” penceresinden “Sistem” kutucuğuna tıklayın

Açılan “Sistem” listesindeki Depolama seçeneğine tıklayın

Depolama ekranı karşınıza gelecek. Burada Windwos’un yüklü olduğu “Bu bilgisayar” yazılı diskin üzerine tıklamanız gerekiyor

Bu ekranda biraz bekliyoruz ve Windows, hafızanızdaki dosyaları kategorilere göre boyutlara ayırıyor

Listedeki “Geçici dosyalar” seçeneğine tıklayın

Karşınızdaki sayfada, “Geçici dosyalar, İndirilenler klasörü, Geri dönüşüm kutusunu boşalt” seçenekleri çıkacak.

Pencereyi kapatmadan bir süre bekleyin, Windows gereksiz dosyaları temizlesin. Bekleme süreniz dosyaların boyutuna göre artacaktır

Evet gereksiz dosyalarınız temizlenmiş durumda

İlginizi Çekebilir  Instagram Görüntülü Arama Nasıl Kapatılır?
Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir